Bramy wjazdowe dobrane do wielkości działki

Odpowiednio dobrana brama wjazdowa nie tylko pozostaje spójna z ogrodzeniem, czy wyglądem elewacji, ale również jest funkcjonalna. Na dużych działkach można zamontować dowolnie wybrane skrzydła, jednak na tych mniejszych należy uwzględnić również kształt posesji.
Szeroka ale płytka działka

Najbardziej funkcjonalne bramy w przypadku posesji o takim kształcie to te przesuwne. Ze względu na często niewielką odległość pomiędzy ogrodzeniem, a ścianą budynku, montaż bramy rozwieranej mógłby znacznie utrudniać komunikację. Bramy przesuwne zazwyczaj mają jedno skrzydło poruszające się po wewnętrznej stronie ogrodzenia, stąd nie zajmują miejsca na podjeździe po otwarciu. Ich zamontowanie wymaga dodatkowych słupków (dostarczanych przez producenta), które utrzymują skrzydło w pionie, zabezpieczają je przed wysunięciem się z prowadnicy i umożliwiają ruch. O co należy zadbać przed montażem? Przede wszystkim należy sprawdzić, czy odcinek wzdłuż ogrodzenia, po którym przesuwać się będzie brama jest odpowiednio długi. Ponadto trzeba usunąć wszystkie przeszkody, jak np. rośliny ozdobne.
Długa i głęboka działka
W przypadku posesji głębokich, ale wąskich zdecydowanie lepiej sprawdzą się bramy rozwierane, wśród których można wyróżnić te jedno i dwuskrzydłowe. Pierwsze z wymiennych mogą być korzystnym rozwiązaniem dla działek z długim podjazdem, jednak pod wagę należy wziąć fakt, że są one ciężkie, a ich szerokość jest ograniczona (maksymalnie ok. 3 m) ze względu na konstrukcję. Z tych powodów znacznie większym powodzeniem cieszą się bramy dwuskrzydłowe. Są one dodatkowo wyposażone w rygiel blokujący i ogranicznik, dzięki którym brama z pewnością nie otworzy się przypadkowo ani na zewnątrz, ani do wewnątrz posesji.
bramy
O czym pamiętać
Niezależnie od naszych upodobań czy koncepcji architektonicznej, brama powinna mieć szerokość co najmniej 2,4 m, jednak dla wygody użytkowania warto zamontować taką przynajmniej trzymetrową. Jeśli nasza działka zlokalizowana jest przy ruchliwej ulicy, trzeba zaplanować bramę w taki sposób, aby wjeżdżając na posesję nie stanowić zagrożenia dla innych pojazdów oraz pieszych.

Related posts

1 comment for this post
  1. Marek

    Bardzo cenne informacje

Leave your comment Required fields are marked *